Viešieji pirkimai 2020 metais. Kaip juose dalyvauti ir laimėti?

02.07.2020

Viešųjų pirkimų konkursai yra organizuojami nuolatos, tad jeigu vienas arba kitas bandymas nebuvo sėkmingas – nereikia pergyventi, kadangi kuo daugiau bandysite – tuo daugiau išmoksite ir tuo greičiau galėsite didžiuotis esantis laimėtoju konkurse.

Tiesa, dažniausiai nuolatos dalyvaujantys, tačiau vis nelaimintys verslininkai daro tas pačias klaidas, kartoja jas metų metus. Su jomis susipažinus – paprasta išvengti.

Aptarsime svarbiausius niuansus, kurie Jums leis jaustis labiau užtikrintu dėl dalyvavimo.

Detaliai perskaitykite konkurso sąlygas

Vien tik dalyvauti – nepakanka. Reikia tinkamai pasiruošti, įvertinti organizacijos, kuri skelbia konkursą, poreikius ir būtinai atsižvelgti į jų keliamus reikalavimus. Svarbūs niuansai gali būti pateikiami ne tik pagrindiniame skelbime, tačiau ir prieduose.

Sudarius paslaugos pirkimo dokumentus galimos tik mažos korekcijos, tad labai svarbu ne tik prieš pasirašant sutartį, tačiau ir prieš pretenduojant į konkursą – kuo detaliau išsiaiškinti net ir pačias mažiausias smulkmenas. Taip taupote ne tik savo, tačiau ir organizacijos laiką. Galiausiai, viešieji pirkimai nėra ta sfera, kur svarbu tik laimėti. Juk dar reikės konkurso sąlygas įgyvendinti!

Būtinai įvertinkite, kokie yra projekto įgyvendinimo terminai, kokios sumos, net ir patys smulkiausi akcentai gali būti labai svarbūs.

Domėkitės ir sužinokite

Skaitymo metu gali kilti klausimų ir tai yra visiškai natūralu. Dažniausiai kuo ilgesnė patirtis dalyvavimo konkursuose – tuo tų klausimų kyla mažiau. Tačiau pačioje pradžioje jų daug, jie labai įvairūs ir jie yra visiškai suprantami, kad jeigu kuri nors skelbiamo konkurso vieta arba pasirašomos sutarties dalis Jums nėra aiški – būtinai ją reikia išsiaiškinti.

Tiesa, norėdami sužinoti tam tikrus akcentus turite nepamiršti, kad svarbiausia yra išaiškinti, o ne egzaminuoti konkursą rengiančią įmonę. Visiškai natūralu, kad įkyrėjus - mažėja Jūsų tikimybė tapti konkurso laimėtoju.

Taip pat pirkimo vykdytojui galima teikti pretenziją tokiu atveju, jeigu Jums atrodo kad tam tikri reikalavimai yra nepagrįsti. Žinoma, nepiktnaudžiaukite tuo.

Tinkamas laikas klausimams

Paklausimams skirtas laikas dažniausiai yra nurodomas sutarties dokumentuose, tad tai būtinai reikia įvertinti. Viešuosiuose pirkimuose laikas yra labai svarbus, tad kuo greičiau gausite info apie organizuojamą konkursą – tuo daugiau laiko turėsite ne tik jam pasiruošti, tačiau ir išsiaiškinti net ir mažiausias smulkmenas, kurios vėliau gali lemti darbų įgyvendinimo kokybę.

Konkretus klausimų suformulavimas

Svarbu klausti ne tik tinkamu laiku, tačiau taip pat ir suformuluoti klausimą taip, kad jis būtų aiškus, suprantamas ir tuo pačiu nekeltų diskusijų. Kodėl? Paprasčiausiai tam nėra laiko. Taip pat formuluokite klausimus taip tiksliai, kad viename klausime nebūtų paslėpti dar keli.

Suprantama, kad Jums gali kilti neaiškumų. Būtinai dėl jų aiškinkitės, tačiau tai neturi būti nei tardymas, nei ilgą diskusija.

Dokumentų korekcijos – negalimos ar nerekomenduotinos?

Dažniausiai atsirandus klausimams verslininkai pateikia ir įvairiausių pasiūlymų, kurie turėtų pagerinti organizacijos rengiamą konkursą. Tiesa, tai, kad jis bus gerinamas – dažniausiai atrodo tik patiems verslininkams. Tuo tarpu Jūsų idėjų pateikimas, deja, gali Jus atkirti nuo galimybės laimėti konkursą.

Taigi, jeigu atrodo, kad tam tikri pataisymai yra ne rekomendacijos pobūdžio, tačiau jie gali būti padaryti netyčia – tokiu atveju siūlome kreiptis į pirkimo vykdytoją ir paprašykite, kad jis patikslintų tam tikras vietas. Tačiau prašymas turi būti aiškus, konkretus ir nekritikuojantis.

Jeigu reikalingų pataisymų kiekis yra didelis – tokiu atveju galima paprašyti, kad vykdytojas pateiktų sutarties redakcinę suvestinę. Tačiau tokius prašymus reikia teikti tik tada, kai neaiškumų tikrai daug, kai Jums atrodo, kad tos korekcijos yra būtinos. Tai negali būti susiję su paties verslininko pageidavimais, prašymais keisti sąlygas.

Ar pranešti apie klaidas yra būtina, kai jos akivaizdžios? Taip, kadangi kurios nors sąlygos neatitikimas gali sutrukdyti Jums laimėti konkursą, o jeigu ta sąlyga yra netinkamai suformuluota, palikta klaida – tokiu atveju korekcija yra būtina.

Konkretizuokite savo pasiūlymus

Kuomet vykdytojui reikalinga konkreti prekė – labai svarbu pateikti išsamias jos charakteristikas, kad jis galėtų įvertinti, ar Jūsų pasiūlymas atitinka jo poreikius. Žinoma, taip pat verslininkas turi įvertinti savo galimybes. Labai svarbu kuo tiksliau apibrėžti siūlomos prekės charakteristikas, kad organizatorius galėtų įvertinti, ar Jūsų pasiūlymas atitinka jo poreikius.

Pateiksime kelis pavyzdžius.

Tinkamas pavyzdys

Parametras Vykdytojo pageidavimai Verslininko pasiūlymas
Kokybiškų durų svoris Ne mažiau nei 20 kg. 25 kg.


Netinkamas pavyzdys

Parametras Vykdytojo pageidavimai Verslininko pasiūlymas
Kokybiškų durų svoris Ne mažiau nei 20 kg. Ne mažiau nei 20 kg. Arba Galime pasiūlyti 19 kg. Arba 15 kg – geresnis pasirinkimas


Sukonkretizavus savo pasiūlymus taip pat turite būtinai nurodyti prekės komplektaciją. Ypač tokiu atveju, kai tik su komplektacija gali įranga veikti sistemingai.

Žinoma, jeigu komplektacijoje yra priedai (durų rankenos, spynos ir t.t.), tokiu atveju reikia detalizuoti ne tik pagrindinės prekės, tačiau ir priedų gamintoją, modelį bei kitas charakteristikas. Vykdytojas turi tiksliai žinoti – kokią prekę gaus.

Pasirūpinkite, kad visi dokumentai būtų pateikti

Pateikdami pasiūlymą dėl tam tikros prekės – taip pat kartu turėtumėte pridėti ir dokumentus, kurie įrodo, kad Jūsų išskirtos savybės yra tokios, kaip kad apibrėžėte. Žinoma, ir pats verslininkas turėtų daugiau dėmesio skirti smulkmenoms. Pavyzdžiui, reikia patikrinti, ar savybės, kurias Jūs nurodėte dokumentuose ir tomis, kurios nurodyto prekės specifikacijose – atitinka. Žinoma, kad visa info turi būti identiška.

Labai svarbu, kad dokumentuose (abiejuose, kurie apibūdina prekės charakteristikas) – viskas būtų pateikta aiškiai, išsamiai ir tiksliai. Geriausia punktuoti, kadangi tokiu atveju pavyks kur kas greičiau ir paprasčiau susirasti reikalingą info. Kuo viskas pateikta tiksliau – tuo geriau. Ne tik paprasčiau rasti info, kuri reikalinga, tačiau ir taupomas vykdytojo laikas.

Nepateikus reikalingų dokumentų – Jūsų pasiūlymas gali būti paprasčiausiai atmetamas. Taigi, kad ir kokia tai maža smulkmena, tačiau matyti, kad labai svarbi.

Klaidos, kurios susijusios su kainomis

Ypač reikšmingomis klaidomis laikomos tos, kurios yra susijusios su nurodytomis kainomis. Taip, skaičiavimus ir nurodomas kainas net ir vykdymo metu galima koreguoti, tačiau geriausi – kad to nereikėtų daryti.

Patikrinkite, ar visos kainos nurodytos, ar visi punktai yra užpildyti. Taip pat gali būti prašoma gana tiksliai nurodyti kainas. Dažniausiai tikslinama iki dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu. Jeigu taip yra prašoma – taip ir nurodykite. Viskas turi būti padaryta pagal vykdytojo pageidavimus.

Nurodę kainas dar kelis kartus patikrinkite, ar viskas yra aišku, konkretu, tiksliu ir svarbiausia, kad visi skaičiai yra „savo vietose“.

Įvertinkite savo galimybes

Kandidatuoti reikia laiko, tad siūlome pirmiausia įvertinti, ar tikrai turite realias galimybes laimėti, o tik tada bandyti. Kodėl? Nes tai sutaupys Jums daug laiko bei energijos. Jeigu atitinkate visus keliamus reikalavimus ir nėra jokių priežasčių dėl kurių kandidatuoti tam tikrame konkurse Jums neverta, kadangi nelaimėsite – tokiu atveju siūlome bandyti. Tai nėra sėkmės dalykas. Viskas priklauso nuo Jūsų kompetencijos.

Jeigu negalite patenkinti tam tikrų reikalavimų – visada galite kandidatuoti kaip ūkio subjektų grupė arba remtis kito subjekto vardu, tapti subrangovu.

Žinoma, verslas negali būti skoningas nei VMI, nei SODRAI, jis negali būti arti bankroto ribos.

Pasirūpinkite reikalingais dokumentais

Taisyklingas dokumentų pateikimas yra vienas svarbiausių darbų tada, kai pretenduojate į konkursą. Ne veltui tam reikia skirti daugiau dėmesio, tad jokiu būdu nepasilikite dokumentų pateikimo darbų paskutinę akimirką.

Vykdytojas gali pateikti prašymą verslininkui, kad jis patikslintų tam tikrus dokumentus. Taip pat gali užduoti kelis klausimus. Jeigu pasitaiko tokia situacija – labai svarbu kuo greičiau į ją reaguoti ir atsakyti vykdytojui. Nesvarbu, ar atostogaujate, ar turite daug darbo – greita reakcija yra labai svarbi ir gali užtikrinti, kad būsite pastebėtas.

Žinoma, svarbu atsakyti į visus klausimus. Čia taip pat galioja taisyklė, kad reikia kuo skubiau reaguoti ir tuo pačiu kuo konkrečiau atsakyti. Venkite tuščiažodžiavimo.

Apskritai, kuo daugiau laiko skirsite – tuo tikresnis galite būti, kad Jūsų kandidatūra bus rimtai apsvarstoma.

Informacijos šaltinis: viešųjų pirkimų tarnyba